Yazı Dizisi – Mutlu Proje Yöneticisi Yazı Dizisi – II

Bölüm 2 – Pes Etmeyin, Projenizi Bırakmayın!

Yazı Dizimizin İkinci Bölümüne Hoş Geldiniz!

Birinci Bölüm: Farkındalık İçin Lütfen Tıklayın

Bazen proje yöneticisiyken dayanılmaz bir zorluk duyduğunuzu hissedersiniz ve her şeyi bırakmak isterseniz. Bu kimi zaman gündelik hayat içinde geçerli olan bir durumdur..

Ama sakın bırakmayın!

Etik ihlali olması durumu dışında, proje yöneticiliğinizi bırakmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Hatta böyle bir durumda rahatsız olduğunuz etik olmayan durumu ortaya çıkarmaya çalışarak kovulmayı deneyin. Fakat asla bırakmayın!

Bırakmayı düşündüğünüz zamanlar genellikle kritik bir hareketin veya kararın proje olabilecek olumsuz etkikerini gördüğünüzde veya üst yönetimle ciddi anlaşmazlıkların yaşandığı zamanlardır. Bu durumlarda işiniz korktuğunuz şeyi bulmak, onu gerçekleştirmek ve mümkün olduğunca pozitif yaklaşımlar sergilemektir.

Bkz. Proje Yöneticileri ve Üst Yönetim Neden Anlaşamaz

Projenizin gidişatını bozacak kararlar veren bir yöneticiniz mi var? Yaptığınız hiçbir şeyden memnun kalmayan bir sponsorunuz mu var?

Onlarla yüzleşmekten mi korkuyorsunuz? Yoksa kriz yaratmaktan mı korkuyorsunuz?

Peki bunu yaparsanız ne olacak?

Önce korktuğunuz sonuçları ve sorunun kökünü bulun ve bunu yapın. Bu hem projenizi hem de kariyerinizi kurtarır. İnandığınız gerçekler ve değerler kriz anlarında size yapılması gerekeni söylüyorsa, bu gerçekler üst yönetimin çıkarlarına uymuyorsa yapılması gerekeni yapın. Olumsuz bir durumla karşılaştığınızda(kovulmak gibi) hem kendinize duyduğunuz saygı, hemde çevrenizin size duyduğu saygı artacak. Bu artış gelecekteki projelerde size özgüven olarak geri dönecektir.

Bkz. Proje Yönetimi Kariyerinizi Geliştirecek Tavsiyeler

Ustalık, bırakmak istediğiniz anda bile oyunda kalmak için kendinizi zorlamanızla mümkündür. Eğer şimdi bırakırsanız, onca emek verdiğiniz projenizi bırakmanın üzüntüsüne nasıl katlanacaksınız? Kendinizi başarabilecekleriniz hakkında inandırın. Eğer başarısız olursanız, kazanılmış çok değerli bir deneyiminiz olacak.
Bazen bırakmanız gereken durumlar da olabilir. Korkunun daha fazla motive edici olmadığı durumlarda bırakmak mantıklı olabilir.

Projeyi bırakmayı düşündüren durumlar genellikle proje ve organizasyona özgü değildir. Herkesin profesyonel kariyeri boyunca bu tarz durumlarla karşılaşma ihtimali çok yüksektir, önemli olan zorluklara karşı sağlam kalabilmek ve gereken iradeyi gösterebilmektir.

Eğer bir kereliğine böyle bir durumla karşılaşınca kaçarsanız, daha sonra nasıl yüzleşeceksiniz?

Çıkar yolu olmayan durumlarda ve sağlıksız bir iş ortamında acı çekmeniz de tabi ki mantıklı değil. Eğer kalacaksanız bu iyi bir nedene sahip olmalı. İçinde bulunduğunuz durumu, kasıtlı olarak tecrübe kazanmak, kendi ustalığınızı geliştirmek için kullanmanız gerek. Bu da sizin daha önceden kazandığınız farkındalık yeteniğini de gerektirir. Bilinçli olarak, krizleri kendi açınızdan fırsata çevirerek, zor zamanlarda neler yapacağınıza dair pratik kazanmak, kariyer yolunuzda size çok büyük artılar katacaktır.

Yazı Dizisinin III. Bölümünde Görüşmek Dileği İle..

Proje Yönetimi ve İş Analizi Disiplinlerini Nasıl Entegre Edeceksiniz? Bu iki metodolojinin ortak yanları neler? Kafanızı kurcalayan bütün soruların cevabı bu e-kitapta! İndirmek İçin Tıklayın

Blog Kategorileri