Proje Yönetimi ve İş Analizi: Entegre İki Disiplin-Giriş

Proje yönetimi ve iş analizi şirketlerin daha stratejik olmasını sağlayan iki farklı disiplindir. Proje yönetimi, projenin kapsam, bütçe ve zaman kısıtları içerisinde ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanmıştır. İş analizi ise paydaşların ihtiyaçlarını anlama ve ihtiyaçların giderilmesi için çözümün özelliklerini tanımlanmasına yardımcı olur. Bu iki disiplinin entegrasyonu, hem proje çıktılarının gerçekleştirilmesi hem de iş değeri yaratılması konusunda, kuruluşlar için üstün performans elde edilmesini sağlar.
PMBOK®   ve BABOK®  üzerinden gidilerek proje yönetimi ve iş analizinin bir döngü içerisinde nasıl entegre edileceği keşfedilmek isteniyor.  Son zamanlarda İtalya’da bazı şirketler bu iki disiplini entegre etmiş gözüküyor, onlar iş analizi ve proje yönetimi konusunda uzmanlaşmış profesyonelleri ‘Proje İş Yöneticileri’ olarak isimlendiriyorlar. Ayrıca bazı proje yönetim ofisleri de artık iş analizi konusunda kendilerini geliştirme ihtiyacı hissediyor.

Tecrübe Aktarımı:

Linkedin’de Bir Proje Yöneticisinin Tecrübelerinden Alıntı:

Birkaç yıl önce yeni bir ürün hattı oluşturulması için bir projeye başlanacaktı, sorumluluk bana verildi. Bu iş organizasyona gücü de zayıflığı da beraberinde getirdi. Projenin onaylanmasından sonra PMBOK kılavuzu prensipleri çerçevesinde ‘Proje Beratı’ hazırladım ve ‘Proje Yönetim Planı’ geliştirdim. Bu proje için planlama sürecinin kusursuz olduğunu ve diğer benzer projelere göre planlamanın gerekenden daha az çaba gerektirdiğini fark ettim. Kesinlikle business case hazırlığı bu süreci kolaylaştırdı. Birkaç yıl sonra IIBA’ya geçtim ve BABOK’u keşfetttim. Bu yönergelerin benim proje yönetim becerilerimi geliştireceğini anlamam çok uzun sürmedi. Bu disiplini keşfetmemle  CBAP (İş Analizi Uzmanlık Sertifikası) almaya karar verdim.

Yazı Dizimizin Devamında PMBOK ve BABOK süreçlerinin nasıl entegre edileceğini ve iş analizi-proje yönetimi arasındaki ilişkiyi daha yakından irdeleyeceğiz. Görüşmek üzere!

Blog Kategorileri