Maliyet Yönetimi – Proje Yönetiminde Maliyet Düşürme

Projelerinizde bütçeyi aşma eğilimi olduğunda her zaman önlem anlamanız mümkün olmayabilir. Özellikle bütçenin geri kalanı dağıtıldıysa.

Burada bu tip durumlar için 3 teknikten bahsedeceğiz.

Kapsam değişim yönetiminde 0 tolerans uygulayın

Bu teknik, zaman ve bütçe aşımları için projelerinizde çok yardımcı olacaktır. Kötü kapsam değişim yönetiminin ardından elde edilen sonuçlar genellikle gerçek ile örtüşmez ve projeniz bütçe aşımına meyilli olarak başlar. Bütçe aşımı riski ile karşı karşıya iseniz, proje yöneticisi olarak müşterileriniz ve ekip üyelerinizle toplantı yaparak plan dahilinde olmayan (kapsam değişim planı hariç) hiçbir işi 10 dakika dahi sürse yapmamalarını istemelisiniz. Sonradan gelen bütün istekler kapsam değişim planından geçirilmelidir. Temel amacınız maliyeti arttıracak işlerden uzak olup öncelikle elzem işleri bitirmek olmalıdır.

Bkz. Kapsam Değişikliği Yönetiminde 3 Teknik

Süreçleri geliştir

Maliyetlerdeki artış şirket içi süreçlerin sağlıksız olmasından kaynaklanabilir. Ekip üyelerinden feedback alıp eksik yönlerin geliştirilmesi için yollar arayın. Eğer maliyetlerdeki artış dış süreçlerden kaynaklıysa değişiklikler konusunda anlaşmaya çalışın yada en azından geçici çözümler üretin.

Süreçlerinizi iyileştirmek için şansınız olan büyük projelerde bu iyi bir tekniktir. Küçük projeler için çok mantıklı değildir çünkü 30 günlük bir projede süreçleri çok da fazla geliştiremezsiniz.

Bkz. Proje Yönetimi Aktivite Listelerinizi İyileştirin

Hesaplamalarda daha fazla detay kullanın

Sadece uzun süreli aktivitelerinizi yönetirken değil, kaynağınız tek bir yerden sağlanıyorsa da bu tekniği uygulayın. Her iki durumda da hangi zamanda ne harcama yaptığınızı ve ne kadar kaldığını anlamak zorluk çıkartabilir. Maliyet muhasebesi sayesinde proje bütçesi üzerinde ki kontrolünüz daha sağlam olur. Eğer büyük bütçeniz var ise, bunu temel maliyetleriniz için parçalara ayırmak faydalı olabilir. Mesela, bütçenizi projenizin her bir parçası, her bir çıktı için ayırarak küçük seviyelere bölersiniz, bütçe problemi yaşayama ihtimalini önceden öğrenebilirsiniz.

Proje Yönetimi ve İş Analizi Disiplinlerini Nasıl Entegre Edeceksiniz? Bu iki metodolojinin ortak yanları neler? Kafanızı kurcalayan bütün soruların cevabı bu e-kitapta! İndirmek İçin Tıklayın

Blog Kategorileri