Kullanıcı Hikayesi, Tema ve Destanlar

Bir takım Scrum’a ilk adapte olmaya çalıştığında kullanıcı hikayesi, tema ve destanlar genellikle bazı kafa karışıklıklarına yol açar. Bu yazımızda her bir scrum eserine yakından bakarak takımın daha iyi iletişim kurmasını sağlamaya çalışacağız.

Kullanıcı Hikayeleri

Bir hikaye paydaşlarla geliştiricilerin mutabık kaldığı üst seviye metni ifade eder. Hikayeler Scrum’ın kalbi ve sprintin en önemli yapı taşıdır. Hikayeye aşağıdaki yapı bir örnek olabilir;
Bir Satış Temsilcisi olarak, sisteme giriş yapabilmek için bir şifre oluşturmak isterim.

Temalar

Temalar belki de ilişkili hikayelerin bir grubu olarak düşünülebilir. Hikayeler genellikle ortak bir hedefi ifade etmeye yardımcı olur. Fakat bir tema içerisindeki hikayeler birbirinden farklı amaçları ifade edebilmektedir. Temalar içerisindeki hikayelerin aynı iş akışını tarif etme ya da birlikte devreye alınma gibi bir zorunluluğu yoktur.

Destanlar

Destanlar birden fazla hikaye içermeleri bakımından Temalara benzerler. Aynı zamanda başlangıçta bir hikayenin detaylı versiyonu gibi olması nedeniyle hikaye ile de benzerlik taşırlar. Fakat temadan farklı olarak destanlar içerisndeki hikayeler genellikle aynı iş akışı ve kullanıcı için oluşturulmuştur.

Destanlar ile temalar arasında daha önemli bir farklılık vardır. Hikayelerin içerdikleri destanlar bağımsız olarak tamamlanarak destanın tamamından faklı bir değer yaratabilirler. Bunun manası destanlar kullanıcı hikayesi tamamlanmadan da yayına alınabilirler.

Blog Kategorileri