Kullanıcı Deneyimini Doğru Tasarla

Projenizi planladığınız şekilde başarıyla tamamladınız, ortaya çıkan ürün veya hizmeti pazara sürüdünüz ve kullanıcılar ürün veya hizmetinizden faydalanmaya başladılar. Ancak satış performansınız beklediğiniz gibi değil. Neden? Büyük bir ihtimalle hedef kitleniz, ürün veya hizmetinizin ihtiyaçlarını karşılamadığını düşünüyorlar ve kullanamıyorlar. Bu durumda ürün veya hizmetinizin sürdürülebilirliği sizin için daha ilk aşamada kayboldu demektir.

Projelerinizin analiz aşamasında dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan biri, ortaya konacak ürün veya hizmetin kimler tarafından kullanılacağını belirlemektir. Doğru hedef kitlenin belirlenmesi, hem projenin hem de ürünün başarısını belirleyen en önemli faktörlerin başında gelir. Doğru hedef kitle belirlenmeden oluşturulan ürün veya hizmetler, son kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayamayacağından, proje planlara uygun olarak bitirilse dahi, müşteri memnuniyeti sağlanamayacağı için başarısız olacak ve size gereksiz bir mali yük getirecektir.

İlginizi Çekebilir; Geniş Bir Perspektif İçin Farklı Bir Takıma Sahip Olun

Projeleriniz sonunda ortaya çıkan ürün veya hizmetin ekonomik başarısı, analiz aşamasında son kullanıcı ihtiyaçlarının doğru belirlenmesine ve buna paralel olarak, kolay öğrenilebilir ve kullanılabilir bir ürün veya hizmetler tasarlanmasına bağlıdır. Kullanılabilir ürünlerin tasarımında en önemli detaylardan biri ise hedef kitleden seçilmiş örnek kullanıcılarla beraber çalışmadır. Böylece, doğru belirlenmiş son kullanıcıların ihtiyaçlarına hitap eden, doğru tasarlanmış ürün ortaya çıkartılır ve ürünün sonraki dönemlerde kullanılabilirliğinin sürdürülmesiyle yüksek kazanç elde edilebilir.

Blog Kategorileri