Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Olmadan Satış Olur Mu ?

Kullanıcı deneyimi konusunda proje ekibi içerisinde ortak görüşün ve farkındalığın olması oldukça önemli. Günümüzün başarılı uygulamalarına baktığımızda, projenin her aşamasında kullanıcıya dokunmaktan çekinmeyen ve kullanıcının ihtiyaç ve beklentilerini doğru olarak karşılayan proje yaklaşımlarına sahip olduklarını görüyoruz. Peki, proje içerisindeki tüm ekip üyeleri kullanıcı deneyimi konusunda bilgi sahibi olmalılar mı?

Öncelikle ekip içerisinde mutlaka kullanıcı deneyimi konusunda uzman birilerinin olması kaçınılmaz bir ihtiyaç. Ancak bunun yanında kendi asli görevi kullanıcı deneyimi konusunda çalışmak olmasa bile, bu konuda bilgisi ve farkındalığı olan bir ekibe ihtiyacınız her zaman olacak.

Kullanıcı deneyimi doğası gereği farklı disiplinlerden besleniyor. Tasarımcıdan bilgi mimarına, kullanılabilirlik uzmanından geliştiriciye, iş analistinden test mühendisine kadar ekip içerisindeki tüm üyelerin verecekleri sağlıklı girdiler, kullanıcı deneyiminin daha iyi uygulanmasına önemli katkı sağlayacaktır. Zira “iyi” bir ürün ortaya koyabilmek için tasarım ekibinden daha fazlasına ihtiyaç duyacağınız açık.

Eğer müşterilerinizin ürününüze karşı olumlu görüşlere sahip olmalarını istiyorsanız, mükemmel tasarım ve fonksiyonellikle biten uzun bir yolculuk sizi bekliyor. Hedefe ulaşmak için ise önce düşünce yapınızda değişikliğe gitmelisiniz, ancak sonuçta bu çaba ve değişime değdiğini göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Eğitimi için tıklayınız.

Bugün artık biliyoruz ki geliştirdiğiniz ürünün fonksiyonel olarak harika özelliklere sahip olması, onun kullanıcı deneyimi konusunda da sorunsuz olacağını garantilemiyor. Kullanıcı deneyimi, müşterilerinizde iyi bir his oluşturabilmeyi gerektirir. Müşterilerinizin ürününüzle her etkileşime geçtiklerinde kendilerini nasıl hissettiklerini sorgular. Müşterilerinize harika bir kullanıcı deneyimi yaşatmak istiyorsanız öncelikle aşağıdaki soruların cevaplarını verip veremediğinizi bir düşünün:

– Kullanabiliyor mu?
– Aradığını bulabiliyor mu?
– Bir ihtiyacını karşılıyor mu?
– Kullanmak istiyor mu?
– Değerli buluyor mu?
– Güveniyor mu?
– Onun için erişilebilir mi?

2014 yılında yapılan bir araştırmada kullanıcıların %68’i online alışveriş yaparken, sizin kendilerini dikkate almadığınızı düşündüklerinden dolayı işlemlerini yarıda bırakıyorlar. Yine kullanıcıların %89’u kötü bir müşteri deneyimi yaşadıktan sonra sizi terk edip, ihtiyaç duydukları ürünü rakip firmadan satın almayı tercih ediyorlar. Burada artık kullanıcı deneyiminin de ötesinde müşteri deneyimi kavramı karşımıza çıkıyor. Kullanıcıların kendi deneyimleri sonucu oluşturdukları birikimlere göre markanıza veya kurumunuza karşı oluşturdukları his, müşteri deneyimini açıklıyor. İyi bir müşteri deneyimi ise size güven duyan, sadık, ürünlerinizin reklamını sizin adınıza yapan ve pazardaki ağırlığınızın her geçen zaman daha fazla artmasına önemli katkı yapan müşteriler vadediyor.

Ancak kullanıcılarınızın kendilerini yeterince düşündüğünüzü hissedebilmelerinin ilk ayağı, ekip içerisinde önce kullanıcı deneyimi konusunda uzman birileri ve daha sonra kullanıcı deneyimi konusunda bilgi ve farkındalığı olan ekip üyelerinden geçiyor. En baştaki sorumuzun cevabına gelecek olursak, “evet”, proje ekibinizin içerisindeki tüm ekip üyelerinin kullanıcı deneyimi konusunda bilgi sahibi olmaları gerekli.

Blog Kategorileri