Home Blog Kapsam Yönetimi – 3 Adımda Proje Yönetimi İş Kırılım Yapısı Oluşturun

Kapsam Yönetimi – 3 Adımda Proje Yönetimi İş Kırılım Yapısı Oluşturun

0
117

Proje planlarına başladığıımızda yaptığımız en temel iş, kapsamı daha yönetilebilir alt parçalara bölmektir. Bu sayede uzman gruplar kendilerine verilen iş paketlerini çok daha hızlı bir şekilde detaylandırabilir.

İş kırılım yapısını 3 adımda kolayca belirleyebilirsiniz;

1. İş Paketlerinizi belirleyin

Projeyi öncelikle büyük iş paketlerine bölmek gerekir. Bu seviye kapsamı derinleştirecek kadar detaylı ancak projenin genel içeriğini bütünsel olarak görecek kadarda üst seviye olmalıdır.

2. İş Paketlerinin alt aktivitelerini belirleyin

İş paketleri proje ile ilgili ciddi bir bilgi içerir ancak çoğu zaman daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarız. Bu durumda kendimize şunu sorarız : “Bu paketi tamamlamak için ihtiyaç duyulan gereksinimlerin proje ekibi farkında mı ? Bu farkındalık işe başlamak,devam ettirmek ve tamamlamak için yeterli mi ?”

Eğer buna cevabımız evet ise ve eldeki derinlik ile sağlıklı planlama yapabilir noktaya geldiysek daha fazla derinlikte kırılıma ihtiyacımız yoktur.

3. Gerekli her bileşen için parçalamaya devam

Ancak çoğu zaman bir kaç adımda kırılım yeterli gelmeyecektir. İhtiyaç duyulan kısımların daha da derinleştirilmesi gerekir çünkü çoğu zaman ekibin anlayabilmesi için birkaç farklı seviyede iş paketlerini bölmek gerekir. Ekibin konuya adaptasyonu ve algısının sağlıklı olması proje yöneticisinin birincil görevidir. Çünkü bu bilinç ile gerekli maliyetler ve insan kaynağı miktarı tahminleri takım tarafından yapılacaktır.

Ne kadar sağlıklı tahminleme yapılırsa o kadar sağlıklı bir plan oluşacak, bunun yanında tahminlemeyi yapan konu uzmanları hem projeye kendilerini ait hissedecekler hem de uygulama esnasında konuya hakimiyetlerinden dolayı çok daha hızlı ilerleyeceklerdir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here