İş Analizi Merkezi Başarı Ölçümü(CoE)

Bir girişimin başarısını ölçmek önemlidir çünkü bu şekilde girişim devam ederken finansman kontrol altında tutulur ve iş analizi organizasyonu içinde motivasyon geliştirilir. Eğer organizasyon içinde bir geliştirme söz konusu değilse, CoE uygulanamaz!
Yönetimin sadece CoE’nin şirketin başarısı açısından önemini anlaması yeterli değildir, CoE için en azından bir tane “kazanan” yöneticiye de sahip olunmalı. Yönetimin desteğini kazanmanın ve şampiyonu bulmanın en kolay yolu CoE için ihtiyaçları ortaya koyan ve periyodik olarak gelişmeleri gösteren ölçümlere sahip olunmaktır. Ayrıca ortada bir başarı ölçümü varsa iş analisti, bu ölçümlere göre davranarak iyileştirme çalışmalarını yürütecektir.

İŞ ANALİZİ MERKEZİ BAŞARI ÖLÇÜMÜ(CoE): ÖLÇÜM TÜRLERİ

Bir iş analizi organizasyonunun başarısı ve projedeki iş değerlerinin teslim edilmesi ile alakalıdır. İş analizi organizasyonundaki başarının ölçümü için en iyi olan ölçüm iş hedeflerine ulaşılıp, ulaşılmadığıdır.

Proje ÖlçümleriAçıklama
%İş Hedeflerinin bir araya gelmesiİş hedeflerini anlamak ve buna bağlı olarak kapsamın belirlenmesi gibi göstergelerle iş değerinin tamamının teslim edilip, edilmediği
%Kullanıcı KabulüYeni çözümü benimseyen kullanıcı yüzdesi
Toplam gereksinim içerisinde karşılanamayan gereksinim yüzdesiKaçırılan gereksinimler tespit edildikten sonra iş analisti bu oranı azaltmak için çözümler arar
Kapsam dışı gereksinimlerin eklenme yüzdesiKapsam değişikliklerinin iş analistleri tarafından takip edilmesi ve aksiyonların alınması.

Merkezi başarı ölçümünün, başarı ölçüleri ayarlanırken, mevcut durum anlaşılır ve makul bir gelişim hedefi belirlenir. Uç hedefler belirlenmesi, takımda gelişme sağlanması yerine motivasyon düşüklüğüne sebep olur.

METRİKLERİNİ ÖLÇMEYİ UNUTMAYIN!

Ölçümlerden sonra bu ölçümler belirli periyotlarla tekrarlanmalıdır (bir aylık ya da minumum 3 aylık). Eğer ölçümlerinizde herhangi bir gelişme yok ise merkezi başarı ölçüm yaklaşımınızı değiştirmelisiniz. Bu sürekli tekrarlanan bir proje gibi; Yinelemek, uygulamak, ölçmek, yineleme ve daha fazla uygulamak…

Eğer ölçümler belli zaman aralıklarıyla yinelenmiyorsa, başarılı olmak için doğru yolda olup olmadığınızı bilemezsiniz. Başarı için gereken ilerleme ve olabilirliğin bilinmemesi ve yönetimin projeyi bütçe nedenlerinden dolayı bitirmesi, çabalarınızın boşa gittiği anlamına gelir.

Basitçe söylemek gerekirse, eğer iş analizi merkezi başarı ölçümü ihtiyacı olan desteği almazsa başarısız olur, başarı ölçümleri bu desteği oluşturmanız için kolay bir yoldur.

Blog Kategorileri