İnsan Kaynakları – Yeni Ekip Üyeleri ile Görüşürken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Projeniz planlandığında, onaylandığında ve uygulamaya hazır hale geldiğinde, proje ekibiniz bir arada olmalıdır. İş görüşmeleri çok önemli bir süreçtir, hatta alacağınız kişi eğer tam zamanlı çalışacak ise daha önemlidir. İş görüşmelerinden önce aşağıdaki adımları hatırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Uygun işin anlaşılması

Bazı iş görüşmelerinde, aday kişi kısa bir görüşmenin ardından hangi tarzda iş için başvurduğunun farkına varınca şaşırabiliyor. Adayı değerlendirirken sizin için en iyi yol, ilgili iş için teknik içerik barındıran görseller kullanıp adayı test etmeniz.

Rolünüzün farkında olun

Bir çok insan, iş görüşmesi sürecinde farklı rollerde ve beklentilerde olabilir. Bu kapsamda, adaya ekibinize uygun karakteristik özelliklere sahip olduğu sorulabilir, yada işle ilgili teknik bilgileri siz yada bir başkası da sorabilir. Görüşmeye katılan her kişi adayın farklı beklentileri varsa anlama ihtimali vardır.

Bkz. Proje Yöneticisinin Süreç ve İnsan Kaynakları Sorumlulukları

Hazırlıklı olun

Adayın özgeçmişini daha sonra tekrar gözden geçirmeniz gerektiğini unutmayın. Görüşmeden önce birkaç kısa soru hazırlayarak adayın geçmişi ve teknik bilgisi hakkında bir şeyler anlayabilirsiniz. Şirketinizin belirlediği standart sorularda sorarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Zihniniz açık olsun

İş görüşmelerine, fiyatlarda yapacağınız düzenlemeleri düşünerek giderseniz kendinizi konuya odaklayamazsınız. Bu süreçte kendinizi soracağınız sorulara ve içinde bulunduğunuz konuşmaya odaklayın.

Sor ve dinle

Bütün konuşmanın iş veren tarafından yapıldığı bir görüşmede bulundunuz mu ? Böyle olsa bile amacından oldukça uzak bir görüşme olur. Bunun yerine sorularınızı sorun ve cevapları dinleyin. Konuşmayı devam ettirmek için peşi sıra sorularınızı yöneltin.

Bkz. Proje Yöneticisinin Gelişimi

Eğer mümkünse takımınızdan birkaç kişiyi de görüşmeye getirebilirsiniz. Bunun iki türlüsü vardır. Bunlardan ilki “döner kapı”. Aday farklı kişilerle konuşmak için her bir ofisi dolaşır. Bu esnada farklı sorular farklı bakış açılarından ve farklı kişilerce yöneltildiğinden değişik reaksiyonlar ve yorumlar ortaya çıkabilir. Fakat bunun için büyük bir alan ve zaman gereklidir.

İkinci yöntem ise “İspanyol sorgulaması”. Görüşme ekibinizi ve adayı bir odaya alın. Bu yaklaşım ile aynı şeyleri tek seferde herkesin duymasını sağlarsınız ve zamandan tasarruf edersiniz. Tek olumsuz yanı biraz korkutucu olması. Çoğu kurum bu tarz görüşmeyi tercih ederek adayın baskı altında nasıl davrandığı hakkında fikir sahibi olur.

Şirketiniz kaliteli elemanları işe almanız konusunda size bel bağlamış durumda. Bu önemli ve ciddiye alınması gereken bir iş. İster bire bir ister grup halinde görüşme yapın önemli olan akıllıca sorular sorup cevapları etkin şekilde dinlemeniz. Görüşme sırasında alacağınız kısa notlarda size yardımcı olacaktır. Bu sürece önem vermeniz, şirketinizi iyi konumda tutmanın yanı sıra uzun süreli kadrolaşma konusun dada yardımcı olacaktır.

Proje Yönetimi ve İş Analizi Disiplinlerini Nasıl Entegre Edeceksiniz? Bu iki metodolojinin ortak yanları neler? Kafanızı kurcalayan bütün soruların cevabı bu e-kitapta! İndirmek İçin Tıklayın

Blog Kategorileri