İnsan Kaynakları – Proje Yönetimi Kaynak Atamalarında 3 Teknik

Proje yöneticileri için takvimi yapılandırmak ve yönetmek problemdir. Aşağıda kaynak atamaları için kullanacağınız teknikler mevcut.

Bir kişiyi öncelikli sorumlu olarak bir işe mutlaka atayın

Çok sık yapılan hatalardan birisi, birden fazla kişiyi bir işe atadığınızda kimin işlerin doğru şekilde yapıldığından ve tamamlandığından sorumlu olduğunu belirlememektir. Sorumlu kişi eksikliği çalışanların karar alması gereken zamanlarda işi başkalarına bırakıp bu süreci ertelemelerine yol açar. Ayrıca birden fazla kişinin başında sorumlu olmadığında , o ortamda eşit çalışma olmaz ve herkes diğerinin çalıştığını düşünerek gevşeyebilir.

Aktivitelere tek kişi atandığında kimin sorumlu olduğu çok açıktır fakat birden fazla kişi söz konusu ise belirtilen aktivitenin doğru şekilde zamanında, belirtile kalite standartlarında ve tahmin edilen efor saat düzeyinde bitirilmesini denetleyecek birini atamanız gereklidir.

Bkz. 5 Adımda Kaynaklarınızı Etkin Yönetin

Öncelikle temel kaynakları atayın sonra özel

Bir çok durumda, proje takviminizi oluştururken spesifik kaynaklarınızın ekibinize atadığınızdan emin olamazsınız. Bu özellikle kaynakların gelecekteki bir aktiviteye kadar kullanılmayacağı zamanlarda olur. Bu gibi durumlarda genel kaynaklarınızı takviminizde yer tutucu gibi kullanın.

Mesela, proje başladıktan 3 ay sonra DATA MODELER’ a ihtiyacınız var. Takviminizde bu kişiyi genel adı ile yazın DataModeler#1. İhtiyaç duyulan tarih yaklaştıkça bu ismi işi gerçekten yapacak kişinin ismi ile değiştirebilirsiniz.

Mümkünse tam zamanlı proje kaynakları kullanın

Proje ekipleri genellikle tam zamanlı ve yarı zamanlı elemanlardan oluşur. Eğer imkanınız varsa projelerinizde ilk seçiminiz daima tam zamanlı kaynaklar olmalıdır.

Aşırı alımlarda, mesela tek bir tam zamanlı kaynakla bitirilecek iş için siz 5 kaynak alıp her birini %20 kullanıyorsunuz. Yarı zamanlı kaynaklar arasında iş yükünde, önceliklerde ve yöneticileri için rekabet vardır. İnsanlar birçok proje ile uğraşırken zamanlarını etkili şekilde yürütemezler bu durum bir çok hataya, ihmale ve gözden kaçırmaya sebebiyet verir..

Blog Kategorileri