İnsan Kaynakları – Proje Ekibini Geliştirmenin 6 Yolu

Proje ekibi nasıl atanırsa atansın, proje yöneticisi belirtilen görevin bitmesi için ekip üyelerinin doğru özelliklere sahip olduğundan emin olmalıdır. Eğer ekip üyeleri gerekli özelliklere sahip değilse ve proje yöneticisi yardımcı olamıyorsa, proje riskli bir hal alır.

Bkz. Profesyonel Proje Yönetimi ve Başarı Hikayeleri- Motivasyon

Bu demek olmuyor ki her zaman insanlara eğitim verelim.

Öğrenmeye yardımcı olacak bir çok teknik mevcut. Bunlar;

DERGİLER: Her sektör uzmanlıklarını anlatan dergilere sahiptir. Bu dergilerin birçoğu ya ücretsiz yada makul fiyatlara satılmaktadır.

KİTAPLAR: Kitaplar dergilerle benzer görünseler de, yeni bir fikir veya düşünceyi açıklarken daha çok detaylara girerler.

Bkz. Güçlü Ekip, Güçlü Proje Yöneticisi

SEMİNER VE WEBİNARLAR: Şirketler seminerlere(kişilerle) ve webinarlara (web üzerinde) her zaman sponsor olmuştur. Bunların bir çoğu ücretsizdir sadece katılmak için zamanınızdan vermeniz gerekir buda genel olarak günün sonunda bir saat.

KLAVUZLUK ETMEK: Şirket içinde tecrübeli kişilerin yeni öğrenenlere bildiklerini ve geçmiş deneyimlerini aktarmasını ifade eder. Ekip üyesi rehberi ile karşılaştığı sorunu ve rehberinin bu problem ile geçmişte nasıl baş ettiğini tartışmak için toplanır.

Bu ekip üyesinin teknik gereksinimleri öğrenirken, iş tekniklerini, şirket politikasını yada herhangi bir alanla ilgili bilgilerin paylaşılması sırasında olabilir. Birçok insan yaptıkları hakkında konuşulmasından keyif alırlar ve itaat etmekten onur duyalar.

Bkz. Ekibinizle Mutlu Projeler! Ekip Üyelerini Yönetmek İçin 6 İpucu

BİREYSEL VE BİLGİSAYAR TABANLI ÖĞRENME: Bir çok şirket elemanlarına özel bilgisayar ve video destekli öğretme imkanına sahip.

OTHER: Bunlara ek olarak bir çok kişisel gelişim imkanı vardır. Sadece ihtiyacınız olan şey hayal gücünüz. Profesyonel derneklere üye olmak, internet ortamında eğitimler, gece eğitimlerine katılım, yerel eğitim kurumlarında konuşmacıları dinlemek, uzaktan eğitim bunlardan birkaçı..

Tabiî ki resmi sınıfları unutmamalısınız… Eğer eksik olan beceri projeye direk uygulanabilecekse, bu yöntem en iyi seçenek olabiliyor. Yine de eğitimin gerekli olduğu zamanlar tek seçenek olarak bunu düşünmemelisiniz. Öğrenilmesi gereken tekniğe göre bir çok etkili alternatif seçenek olabiliyor. İyi gelişimin kilit noktası, hangi formda olursa olsun, edindiğiniz bilginin projenize kısa zamanda uygulanabiliyor olması.

Blog Kategorileri