İnsan Kaynakları- Güçlü Ekip, Güçlü Proje Yöneticisi

İyi bir proje yöneticisinin ana görevlerinden biri de proje başarısını güvence altına alacak, sağlam takımlar oluşturmaktır. Genellikle projeleri yönetirken ekibi oluşturmanın ve yönetmenin, eğitimlerde ve kurslarda anlatılan teorik bilgilerden daha farklı olduğunu fark edersiniz. 
İşte takımlarınızı daha güçlü hale getirmek, sizi daha iyi bir proje yöneticisi yapmak ve başarıyı teşvik eden atmosfer için uygulayabileceğiniz 5 adım:
1)Aktif iletişimci olun:

İyi bir proje yöneticisi projede sadece “yönetici” görevinde değildir. Bunun yanı sıra takım oyuncularının performansını ve büyümesini de yöneten kişidir. Bu yönetimi sağlayabilmeniz için gerekli olan özelliklerin başına aktif iletişim kabiliyeti gelir.  Takımınızla açık ve verimli bir şekilde iletişim kurmanız, takımınızı aktif bir biçimde dinleyerek onlara tecrübeleri ve düşünceleri için başvurmanız, ekibiniz ile pozitif ilişkilerinizin gelişmesine sağlar ve proje başarı ihtimalini yukarılara çeker.

2)Takımınıza güvenin:

Bazı durumlarda teknik bilgi açısından eksik olduğunuzu düşünebilirsiniz. Böyle durumlarda, insan yapısı gereği kendisini baskı altında hisseder. Çünkü projenin başarı metriklerini ve takımınızın performansını nasıl açıkça tanımlayacağınıza dair aklınızda soru işaretleri olacaktır. Fakat iyi bir proje yöneticisi bu durumları avantaja çevirir ve takımının üyelerine kendi uzmanlıklarını kullanmaları için izin verir.

3)Takım üyelerinizin bireysel motivasyonlarını anlayın:

Teorik olarak, her takım üyesi projeyi zamanında, bütçesi dâhilinde ve projenin kapsamına uyarak bitirmek ister. Pratikte durum daha karmaşıktır. İyi bir lider olarak, takımınızın bireysel motivasyonunu anlamak için zaman harcamalısınız. Takım üyelerinizin tutkularını, hırslarını anlamak size güvenmeleri konusunda onlara yardımcı olacak ve takımınızdakilerin özel yeteneklerini ortaya çıkarmanız konusunda daha yaratıcı olmanızı sağlayacaktır.

4)Takımınızı sıkıntıya sokmayın:

Spor branşlarında, sporcuların antrenörleri ile ilgili pek çok şey duyarsınız. Ünlü antrenörlerin en büyük özelliklerinden biri de sporcularını medya karşısında utandırmamalarıdır. Özel olarak takım üyeleri ile eksiklikleri hakkında konuşurlar fakat bunu medyanın, seyircilerin önünde asla yapmazlar. Paydaşlarınızın talepleri, fazla istekleri, limitli kaynaklar vb. Ne olduğu önemli değil, bu tarz sebepler için takımınızdan birini şamar oğlanı olarak görmeyin. Böyle bir davranış güçlü bir proje takımının moralini ve birlikteliğini bozmanıza sebep olacaktır.

5)Esnek olun:

Bu madde proje başarınızı etkileyecek güçlü takımları kurmanız için en etkili yoldur. Kaçınılmaz şekilde proje yolunda bazı tümsekler, engebeler olacaktır… Bu yüzden takımınızı mental olarak bu tarz negatif durumlardan korumak için bazı fikirler geliştirmeniz gerekir. Bu noktada esnekliğe yoğunlaşarak, proje planınız içerisinde şekil alabilen bir güç yaratacaksınız. Bu güç takım üyeleri arasındaki güven, projedeki sorunlara rağmen devam edebilme gücü ve daha iyi problem çözebilme yeteneği olacaktır. Esnek olmanız size uzun vadede pek çok yarar sağlayacaktır.

Blog Kategorileri