İnsan Kaynakları- 360 Derece Gözlem İle Gerçekçi Performans Ölçümü

Proje yönetimi hayat döngüsü içerisinde performans değerlendirmeleri çoğu zaman yorucu olmuştur. Bu süreç, proje yöneticileri için çok fazla düşünmeleri gereken ve performans metriklerine göre adil davranmalarını gerektirir. Eğer olumsuz performanslar ile baş edebilmek için alternatif planlarınız var ise ekibinizin motivasyonunu ve proje başarı oranızı yüksek tutma konusunda zorlanmazsınız. 

Performans değerlendirme süreçlerinde proje yöneticilerini en çok zorlayan nokta, kişiyi proje içerisinde tüm yönleri ile gözlemleyememesidir. Proje yöneticisi için durum böyle iken, proje ekibi de yöneticisinin kendisini nasıl gözlemlediğini, hangi değerlere önem verdiğini bilemeyebilir. Bu gayet doğal,  çünkü her zaman ekip ve proje yöneticisi aynı ortamda çalışamıyor. 

360 derece gözlem daha gerçekçi veriler sunar

Proje ekibine karşı mümkün olduğunca adil davranmamın yollarından birisi, performans değerlendirmelerinin sadece bağlı oldukları yöneticinin izlenimine dayalı olmadığına emin olmanızdır. Günlük çalışmalarını değerlendirmek için yöneticiler, diğer kişilerinde görüşlerine başvurmalıdır. Bu yöntem 360 derece gözlem olarak adlandırılır. Bu yöntem, değerlendirme süreci için farklı kaynaklardan, birden fazla girdinin olmasını istemektedir. Bu girdilere paydaşların ve takım arkadaşlarının görüşleri de dahildir. 

Hedeflenen nedir?

Bu yöntemde hedef, değerlendirme ve geribildirim sürecinde ekibe daha gerçekçi ve adil yaklaşmaktır. Fakat en önemli amaç, kişilerin değerlendirildiklerini bilmeleridir. Proje ekibi  geribildirim ve değerlendirme süreçlerini, eksiklerini ve güçlü yönlerini görmeleri ve kendilerini geliştirmeleri için bir fırsat olarak görmelidir. Bu sürecin sağlıklı ve etkin şekilde uygulanması ile, hem organizasyon hem de proje ekibi kendilerini daha ileriye taşıyacaktır. 

360 derece yöntemi ile kendinizi de değerlendirebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz ekipten, fonksiyonel yöneticilerden ve paydaşlardan geribildirimler alarak, performansınızı görebilirsiniz. 

Kişisel bütün değerlendirmelerin algıya dayandığı bir gerçek… Eğer tek bir kişiden değerlendirme alıyorsanız yanılma şansınız çok yüksek. 360 derece yöntemi ile arasında ki temel fark, gözlemlerin ve geri bildirimlerin farklı kaynaklara ve bakış açılarına dayanmasıdır.

Blog Kategorileri