IIBA – CBAP/CCBA sınav başvuru süreci;

1.Ön koşullar:

• 7500 saat (yaklaşık 5 yıl) iş analizi deneyimi (BABOK’ta tanımlanan 6 bilgi alanının dördünde en az 900’er saat). (Bu gereksinim; 2016 Eylül ayından itibaren kalkacak. Deneyime göre alınan sertifikanın seviyesi değişecek)

• Son 4 yıl içinde 21 saat IIBA tarafından akredite edilmiş (Endorsed Education Provider) bir kurumdan iş analizi eğitimi almış olmak.

• En az lise mezunu olmak.

• 2 kariyer yöneticisi, müşteri ya da CBAP sertfikalı iş analisti referansı.
2. IIBA üyelik: 85 dolar ücret karşılığında IIBA’e üye olunabilir. Üyelik, sınava başvuru için zorunlu değil ancak sınava başvuru sürecinin toplamında bir fiyat avantajı sağlaması, BABOK’ı ücretsiz alma ve yine ücretsiz bir çok online kaynağa erişim sağlaması nedeniyle tercih edilmeli.

3. Sınav başvurusu: 125 dolar ücret ödenerek ve başvuru formu doldurularak tamamlanır. Başvuru formu dodurulurken 7500 saatlik iş analizi deneyimi detaylı olarak açıklanır. Öncesinde bir şablon üzerinde hangi projede hangi rol ile kaç saat çalışıldığını yazmak ve IIBA tarafından sunulan başvuru dokümanlarını  (Bkz. CBAP handbook) incelemek faydalı olur. Yapılan iş, listeden görevler seçilerek belirtilir. Burada birkaç görev (genelde listenin sonlarında) iş analizi içermeyen proje yönetimi gibi faaliyetlerdir. Formla beraber 2 adet referans da e-posta’ları girilerek tanımlanır. Referanslar, kendilerine gelen e-posta üzerinden referanslarını girdikten sonra değerlendirme süreci başlar. Bir hafta kadar bir süre sonra sınav başvurunuz onaylanır. (Başvurunun reddedilmesi ya da denetime takılması da olasıdır. Red durumunda bazı düzeltmeler istenebilir. Denetim durumunda beyan edilen bilgilerin doğruluğunun ilgili kurumlardan alınacak ıslak imzalı beldelerle teyit edilmesi istenir.)

4. Sınav ücretinin ödenmesi: Üyeler için 325, üye olmayanlar için 450 dolardır. Ödemede kredi kartı geçmez. Paypall zorunludur.

5. Sınav tarihinin ve yerinin seçilmesi: IIBA üzerinden online olarak, sunulan tarihlerde, belirtilen yerlerden biri için sınav rezervasyonu yapılabilir. En erken bir hafta, en geç için 1 yıla kadar bir süre için rezervasyon yapılabilir.

Sınava girmek için en iyi zaman; 21 saatlik eğitimi aldıktan sonraki birkaç aylık süredir. Bu sürede eğitim notlarını tekrar etmek ve bolca soru çözmek gerekir. TheBASolutions, BABOK’a uygun eğitim notları ve 450 soruluk set ile sınava hazırlık için gerekli tüm materyali sağlamaktadır.

Blog Kategorileri