Genel – Projelerinizin Başarasında Sosyal Medyanın Rolü

Proje Planlamayı Geliştirmek için Sosyal Medyayı Kullanmak

Blog siteleri ve grup tartışmalarından derlediğimiz bir inceleme ile daha karşınızdayız.. Günümüzde sosyal medya artık insanların tercih ettiği bir platformdan ziyade bulunmakta neredeyse zorunlu olduğu bir alan haline gelmiştir. Kişisel işlerimiz için sosyal medyayı kullanıyoruz fakat proje yöneticisi olarak, projelerimizin başarısına katkı sağlamak için sosyal medyayı nasıl kullanmalıyız? Kullanmak zorunda mıyız?

Sosyal medyanın proje yönetimini, özellikle de planmayı nasıl geliştirdiğini ve yükselttiğini görmeniz için burada sizinle payaşmak istediğimiz birkaç fikir var.

Neden proje yönetimi için sosyal medyayla dahi ilgili olacağız? İlk olarak bulduğumuz bazı faydalar: sezgileri derlersiniz. Yürüttüğünüz proje ile alakalı sektörde olan biten gelişmeleri takip ederek insanların neler düşündüğünü, gelecekte nelerin beklediğine dair bazı ipuçları yakalayabilirsiniz. Uluslar arası gruplarda ve mecralarda ki tartışmalar sayesinde yelpazeyi daha geniş tutabilirsiniz.

Linkedin Grubumuza Gitmek İçin Lütfen Tıklayın

İkincisi, fikirler. Daha önce denenmiş ve doğru olan taktikleri hayata geçirmiş insanlardan yeni yaklaşımlar toplar/derlersiniz. Sponsorunuzdan projenizle ilgili bir İstek aldınız, özel kaynaklar kullanımına sebep olacak bu istek bizim alanımız için uygun olmayabilir, fakat biz sosyal medya kanalları aracılığıyla dünya çapında geniş bir ağda tartışmalar başlatırsak, yapmayı denediğimiz bu işleri yapan proje yöneticilerine kaynakları sorabiliriz ve sıkıntılı durumdan bizi kurtaracak tavsiyeler verebilirler.

İlişkiler.. Sosyal medya sayesinde ilişkileri büyütmeye ve beslemeye başlayabiliriz. Bir sonraki büyük fırsatınızın nerede geleceğini asla bilemezsiniz ve bu fırsatı sosyal medya kanallarından yakalayabilirsiniz.
Deneyim kazanırsınız. Dünya genelinde insanlar ile iletişim kurarak, tam anlamıyla çok farklı ülkelerde bağlantılar kurabilirsiniz. Onların kültürlerinden deneyim kazanırsınız ve çalışma yaklaşımlarını kendinizinki ile karşılaştırabilirsiniz.

Adımlar nelerdir? Bunu nasıl yapacağız? Çoğu insan sosyal medyayı hiç denememiş bile..

Sosyal medyada yukarıdaki faydaları nasıl yakalayacağınız aşağıdaki adımlarda göreceksiniz. Düzenle, öğren, davet et, bağlan ve en önemlisi katkıda bulun. Şimdi bunları ayrıntılı inceleyelim. Kayıt için, yine, değişik sosyal medya kanalları ve uzmanlık alanlarınıza bağlı yada yaptığınız projelerinize bağlı bir çok mecra var. Twitter Facebook Linkedin e kayıt olarak yada yararlı blogları takip ederek burada ki RSS beslemesini size bilgi vermesi için kurabilirsiniz. Üstelik bu işlemler birkaç dakikadan kısa sürüyor!!

Aylık Bültenimize Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Sonra öğrenin. Bunların tümü için özel bir dil vardır, mesela Twitter. Tweetler 140 karakterdir, bu nedenle dili ve mantıklı bir ifade kurmayı öğrenmelisiniz. Facebook, Linkedin ve bazı bloglar başka özel amaçlara sahipler, bu yüzden dili ve protokolü öğrenmelisiniz. Birçok proje yönetimi gruplarına katıldığınız da göreceksiniz ki anlaşamayan insanlar var ve bunlar tartışır, çekişir diğerlerini küçük düşürür. Bunu yapmayın. Bunun kimse için profesyonellik göstergesi olmadığını unutmayın, sosyal medyada temel amaç insanların birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmasıdır. Bu tüm fikir ve yaklaşımlara katılmamız gerektiği anlamına gelmez, fakat bu paylaşmanın ve katkıda bulunmanın fikridir.

Davet edin. Proaktif şekilde sosyal medyada dolaşın ve birilerini arayın. Belki özel bir endüstriden bilgi arıyor olabilirsiniz yada yeni bir endüstride yeni bir şirkette özel bir ülkede birşeyler duymuş olabilirsiniz. Arama kriterleri yapmaya gidebilirsiniz, proje yöneticilerini arayabilirsiniz, PMPleri arayabilirsiniz, yöneticileri arayabilirsiniz, ve proaktif şekilde insanları siz katılmaları ve iletişim kurmaları için davet edebilirsiniz.

Bağlan/İletişim kur. Hem insanlar da aynı şeyleri yapıyor olabilir. Bazen bu özel bir iş fırsatı geri getirebilir yada ağınızdan birilerini tanıyabilirsiniz. Aksi halde, siz onlarla iletişim kurmak istemeyebilirsiniz fakar en azından bir şekide cevaplandırın.

Katkıda bulunun. Bilgi, ipucları, araçlar ve teknikler ekleyerek değer katın, bulduğunuz bilgilerin ve kaynakların yararlı olduğunu düşünüyorsanız bunu gruplarda paylaşın. Bu sadece bilgi sağlamak için değildir, sadece dışarı çıkın ve bilginin alıcısı olun, bilgi vericidir. Bu ileriye dönük ödemelerdir, sizin sahip olduğunuz başkaların hiç deneyimlemediği değerler ileriye dönük ödemelerdir. İnsanların sorunlarına çareler ürettiğinizde ve kendileri ile iletişime geçtiğinizde bu iyilikleriniz elbette karşılıksız kalmayacaktır.

Sonuçlar nelerdir? Bizce sizin burada kazandığınız 3 temel şey var. Sosyal medya sizin proje planlama gücünüzü arttırıyor ve geliştiriyor. Ayrıca projeleriniz farklı bir şekilde yönetmenizi sağlıyor ve proje sonuçlarınızı geliştiriyor.

Proje Yönetimi ve İş Analizi Disiplinlerini Nasıl Entegre Edeceksiniz? Bu iki metodolojinin ortak yanları neler? Kafanızı kurcalayan bütün soruların cevabı bu e-kitapta! İndirmek İçin Tıklayın

Blog Kategorileri