Genel- PMP ve CAPM Sınavından Geçmek İçin 7 Maddelik Plan

PMP ve CAPM Sınavından Geçmek İçin 7 Maddelik Plan

Her iyi proje yöneticisi iyi bir plana sahip olmanın önemini bilir. Bu yüzden, PMP ya da CAPM sınavına hazırlanıyorsanız, bu süreçte yol haritasu oluşturmak harika bir fikir olmaz mı? Günlük hayatta olduğu gibi ertelemeler, zaman bulamamalar ve diğer bahaneler size bu aşamada zorluk çıkartabilir. Planlı olmanız tüm bahaneleri eleme noktasında size yardımcı olacağı gibi, sınav öncesi faydalı bir alıştırma imkanı sunar!

 Aşağıda anlatılacak 8 madde hazırlık sürecinde sizi rahatlatma noktasında yardımcı olacaktır. Tabi ki bu adımların uygulanabilirliği kişiden kişiye göre değişebilir. Kendi alışkanlıklarınıza göre bu maddeleri modifiye edebilirsiniz. 

1-PMBOK, hazırlık sürecinde en büyük dostunuz olacaktır. Eğitimin ardından PMBOK üzerindeki tüm soruları çözmek için zaman ayırın ve derslerde önemli yerleri belirleyerek kitap üzerinde istasyonlar oluşturun.

2-Bazı dersler sizi bir hayli zorlayabilir. Bunun üstesinden gelmek için internette veya çevrenizden ekstra kaynaklar temin edebilirsiniz. 

3-Eğitimler devam ederken, tekrarlarınızı günü gününe yapın. Konuyla ilgili soruları çözmeye çalışın. 

4-Dersler devam ederken dahi, 2 haftada bir deneme sınavları ile kendinizi test edin. Bu hem öğrendiğiniz konuları pekiştirme hemde bilmediğiniz konuları önceden görme şansı doğurur. 

5-Sınava yaklaştığınız son ayda, hafıza kartlarını ve konuya özel çalışma modüllerini kullanarak, sınavlarda size sıkıntı veren, yapmakta zorlandığınız alanlara odaklanın.

Blog Sitemizdeki 100’e Yakın Makale İle Bildikleriniz Pekişsin

6-Yaptığınız testlerde %70-%80 arasında puan almayı amaçlayın. Bu aralıkta alacağınız puan size özgüven katacak ve sorulara bakış açınızı değiştirecektir. Eğer puanlarınız düşük ise, ekstra motivasyon kazanıp, çalışmalarınıza ivme katın.

Sınava Hazır mısınız? Demo Testlerimiz Sizi Bekliyor

7- Eğer farklı tipteki kaynaklardan öğrenmeniz daha kolay ise(Okumak yerine izleyerek, dinleyerek vs.) dikkatinizi bunlara verin. Çevrenizde sınava hazırlanan sizinle aynı fikirde olmayabilir, unutmayın her koyun kendi bacağından asılır!

İyi bir proje yöneticisi olmak ve proje yönetimini öğrenip bu sınavlardan geçmek için anahtar nokta bir çalışma planına sahip olmak ve onu takip etmektir. Plan yaparak proje yönetimindeki ve sınav başarınızdaki şansınızı yükseltirsiniz.


 
Proje Yönetimi ve İş Analizi Disiplinlerini Nasıl Entegre Edeceksiniz? Bu iki metodolojinin ortak yanları neler? Kafanızı kurcalayan bütün soruların cevabı bu e-kitapta! İndirmek İçin Tıklayın

Blog Kategorileri