Genel – PMP Sertifikası Sınavında Formüllerin Hatırlanması İçin Tavsiyeler

Bir çok aday için PMP sınavına hazırlık sürecinin en zorlu kısımlarından birisi formülleri öğrenmek ve sınav esnasında hatırlamaktır. Aşağıdaki adımlar ve tavsiyeler bu sıkıntıyı gidermek için size yardımcı olacaktır.

Formülleri hatırlamanın en güzel yollarından birisi bol bol soru çözüp kullandığınız kaynaklardaki egzersizleri yapmaktır. Bir süre sonra bütün formüller otomatik aklınıza gelecektir. Farklı kaynaklardan Farklı soru tiplerini görmek sizi sınava daha iyi hazırlar ve formülleri uygulama açısından pratiklik sağlar.

Aslında formüller temelinde basit olup, sadece birkaç formüle fazladan odaklanmanızı gerektirir. Burada önemli nokta sadece formülün geçtiği konuya değil, bağlantılı olan konulara da hakim olmanızdır. Eğer formüllerde ne demek istediğini ve nereden türediğini anlarsanız hatırlamak konusunda sıkıntı çekmesiniz.

Formülleri hatırlamanız biraz da soruyla alakalı. Bazı sorularda neyi istediğini hemen anlayabilirken bazı yanıltıcı sorular kafa karışıklığına sebep oluyor. Sorunun sizden ne istediğini anlarsanız, uygulayacağınız formül netleşir ve hatırlamanız daha kolay olur. Anlamadığınız sorulara karşı sakin kalıp özüne odaklanmalısınız.

Formülleri nerede ve nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, hatırlamak için çalışma yapmanızın da bir anlamı kalmıyor. Daha önce de dediğimiz gibi, sadece belirli konular üzerinden değil bütün bilgi alanlarına hakim olmanız gerekiyor.

Hepimiz insanız ve sınavdan önceki günlerde bazı sıkıntılar yaşayabiliriz.(kötü uyku, hastalık, yoğun tempo..) bu tip durumlarda kendinizin geliştireceği yöntemler etkili olacaktır. Örnek verecek olursak,

Çalışmalarınız boyunca tüm formülleri bir kağıda yazın sonra onu başka kağıda onu da başka kağıda..  kafanızda tam olarak oturana kadar bunu yapın. Sınava girdiğiniz zaman ise bu formülleri görevlilerin vereceği kağıda geçirin. Aklınıza gelen bütün formülleri.. Böylece unutma kaygısı yaşamadan, sorulara odaklanabilir ve doğru formülleri seçebilirsiniz.

Blog Kategorileri