Genel- PMP Sertifikası Almak Neden Önemli?

Eğitim hayatımız boyunca belki de binlerce kez aynı tavsiyeleri dinledik. İyi bir eğitim al, üniversiteye git, kendini geliştir… Mükemmel bir kariyer için gerekenlerin bunlar olduğu söylendi  ama  bu tavsiyeler artık eskisi gibi işe yaramıyor. Sıkı rekabetin yaşandığı iş dünyasında kalabalığın arasından sıyrılıp, farkınızı ortaya koyabilmeniz için daha fazlasını yapmanız gerekmekte.

Proje yönetimi kültürünü benimsemiş şirketler artık sadece en kıdemli kişileri proje müdürü olarak işe almıyor. Günümüz dünyasında asıl kayda değer olanın başarı olduğu herkesçe düşünülüyor.  Artık şirketler etkin ve başarılı bir proje yönetimi için sistematik uygulamalar inşa etmenin gerekliliğini kavramış durumda.

 İnsanlar PMP sertifikası almanın gerçek getirilerini merak ediyor. Bir çok sektörde, proje yönetimi sisteminin kurulmasının ardından bu sertifikasyona yönelik ilginin, diğerlerine oranla daha çok olmasının nedenlerini  şu şekilde sıralayabiliriz:

1)Sertifikalı proje müdürlerinin gelirleri daha yüksektir.

PMP sertifikası olan proje yöneticileri, sertifikası olmayanlara göre ortalama 10.000 $ daha fazla maaş alıyor.

“..Proje Yöneticiliğinin günümüzde uluslararası normları belirlenmiş bir meslek olarak, Dünya’da kabul görmüş olması, en çok kazanan meslekler sıralamasında Avukatlıktan sonra 2. Sırada (PWC’nin çalışması) olması, bu ihtiyacın en belirgin göstergesidir. “

2)Sertifika özgeçmişinizi destekler.

    Kuruluşlar artık PMP sertifikasını proje yönetiminin bir gereksinimi olarak algılamaya başladı, bu da PMP sertifikasının size daha fazla iş ve kariyer  fırsatı sunacağı anlamına geliyor.

3)Daha kaliteli network kurmanızı sağlar.

    Dünya genelinde 550.000 üzerinde PMP sertifikalı  kişi var ve PMI sık sık bu sertiikalı kişilerin katılabileceği yerel ve uluslararası etkinlikler düzenliyor. Bu etkinlikler ile iş ağınızı genişletebilirsiniz.

4)Müşterilerin sertifika istemeleri.

    Şirketler artık projelerini yönetecek olan kişilerin sertifikalı olmasını talep ediyor. Şirketlerini ileriye taşıyacak projelerin usta kişilerce yönetilmesini istemeleri onların en doğal hakkı!

5)Proje yönetimi sürecini ve becerilerinizi geliştirir.

    Aslında PMP sertifikasının oluşturulma sebebi budur. Sizin proje yönetimi becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olarak, proje kısıtları içerisinde maksimum fayda elde etmenizi sağlar.

Blog Kategorileri