Genel- Pazarlama Proje Yöneticiliğine Giriş

Pazarlama Proje Yöneticisi Nedir ?

Pazarlama proje yöneticisi; ekibi koordine etme ve yeni ürün lansmanları ile ilgili faaliyetlerden sorumlu kişidir. Pazarlama proje yöneticileri, ilk fikirden son ürüne kadar olan tüm süreçleri planlar ve denetlerler.
Pazarlama süreçlerinin ilk adımı belirli ihtiyaçları ve müşterinin isteklerinin belirlemedir. Sonraki adım ise müşterinin istediği ürünü, rakiplerinizden daha iyi bir şekilde üretmektir. Sonuç olarak pazarlama işlemi; potansiyel müşterileri, pazarlama yönünden incelenmesi, müşterilerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve ürün tasarımı, fiyatlandırılması, tanıtımı ve bunlara göre dağıtımı hakkında pazarlama stratejisinin yapılmasını içerir.

Sıradan Bir Gününüz

Pazarlama alanında birçok aktivite, yeni ürünlerin geliştirilmesi için belirli niteliklere sahip bir grup insan ile birlikte bir takım çalışmasına, ürünün fiziksel özelliklerinin(renkler ve yerleşim gibi) belirlenmesi ve dağıtımı gibi durumları içerir. Özellikle bir ürünün satış departmanı için hazırlanmasında AR-GE ile iletişimde bulunulması önemlidir. Fakat genel olarak pazarlama proje yöneticisinin bir iş günü yeni fikirlerin geliştirilmesi için birçok toplantı ve tartışma, dosyalar ve analizler,  promosyonlar ve teklifler içerir. Gününüzün nasıl geçeceği, projenin hangi sürecinde olduğunuza bağlı olarak farklılık gösterecektir.
Pazarlama Alanında En Enteresan Şey Nedir ?

Eğer pazarlama alanına gönül vermişseniz, kısa sürede çok fazla kişi ile etkileşim halinde olduğunuzu fark etmişsinizdir. Hele uluslar arası büyük projelerde görev olan yöneticilerin ortak kararı çeşitlilik – farklı ülkelerden insanlarla çalışmak, ulusal ve uluslararası bölümler arasında faaliyetleri koordine etmek…  Her gün yeni bir mücadeleye uyanırsınız ve bu kimilerine için eğlenceli gelebilir.

İhtiyaç Duyacağınız Diğer Yetenekler Nelerdir ?

Gelen sorumlulukla beraber tüm işlerle görüldüğü gibi, sizin her ortama uyum sağlamaya ve açık fikirli olmaya ihtiyacınız olur ki bunlar size farklı insan gruplarıyla huzur içerisinde, verimli çalışma olanağı sağlar. İletişim kanallarını iyi organize etmeli ve ekip üyeleri ile pozitif ilişkiler kurmalısınız.

Blog Kategorileri