Genel- Pazarlama Müdürü ve Pazarlama Proje Yöneticisi Arasındaki Fark Nedir?

Bir yönetici için iş tanımı genellikle planlama, koordinasyon ve belirli bir bölümle ilgili faaliyetleri yönetmektir. Bu yüzden birçok insan pazarlama müdürlerinin ve pazarlama proje yöneticilerinin benzer sorumlulukları paylaştığını düşünür. Gerçekte pazarlama müdürleri ve proje yöneticilerinin tamamen farklı işleri ve bunlarla ilgili farklı sorumlulukları vardır.
Pazarlama Müdürü

Pazarlama müdürü genellikle reklam işlerini ve pazarlama bölümünü geneliyle yönetir. Bu iki işlevi tek bir fonksiyonda birleştirirler. Pazarlama müdürü plan geliştirmeden sorumlu, ürün lansmanı ve pazara girip yayılmak için başarılı stratejiler geliştirmeden sorumlu personellere liderlik eder.


Ürünlerini piyasaya sürmek ve stratejilerini geliştirmek için bazı şirketler pazarlama işlerini dışarıdan temin edip, reklam ajansları ile anlaşırlar. Böyle durumlarda pazarlama müdürü bu işlerin ilerleyişini ve şuan ki hallerini denetler. Aynı zaman da pazarlama müdürü satış bölümüyle uyum içerisinde bütçe kararlarını alan kişidir. Böyle kişilerin pazarlama ve reklamcılık hünerleri, aldığı eğitimle ve tecrübeyle kombinlenerek pazarlama müdürlüğü poziyonuna hazır hale gelir. Pazarlama Proje Yöneticisi

Pazarlama proje yöneticisi, şirketin pazarlama stratejisini ölçer, belirler ve bunu kalıcı hale getirerek sürdürebilirliğini sağlar. Pazarlama proje yöneticileri ilgili pazarın segmentlerine odaklanarak kendi ürünlerinde, tüketicilerin lokasyonlarına, yaşlarına ve diğer genel karakteristik özelliklerine göre pazar dilimlerini belirler. Aynı zamanda kendi ürünü için en uygun pazarı bularak ürünün en yaygın şekilde nerede satılacağını belirlemeye çalışır.

Pazarlama proje yöneticilerinin görevleri şirketin büyüklüğüne ve politikasına bağlı olarak değişebilir. Bazı yöneticiler için sorumlulukları en iyi potansiyele sahip pazarları ölçmeleri ve rakiplerinin lansman çalışmalarını yakından takip etmek olabilir. Her iki durumda da satış yöneticileri pazarlama proje yöneticilerine rapor verir, böylece satış rakamlarını takip ederek kayıt altında tutarlar. Bu satış rakamları ile yapılan stratejinin başarılı olup olmadığına karar verirler. 

Pazarlama müdürlerinin ve proje yöneticilerinin vazifeleri ve sorumlulukları arasındaki farklar

Pazarlama müdürleri bir seferde birkaç projeye birden odaklanabilirler. Verilen zaman periyodu içerisinde sadece ürününün lansmanı ve stratejisi üzerinde çalışır. Pazarlama proje yöneticisi, her zaman bütün şirket için pazarlama stratejilerine odaklanır. Bu 2 iş arasındaki en önemli farklardan biridir.

Proje yöneticileri büyük ölçekli düşünerek çalışırlar. Aynı zamanda pazarlama müdürü satış bölümüyle etkileşim içerisinde olur. Satış müdürleri bağlı oldukları proje yöneticilerine raporlar verir ve stratejiler bu satış rakamları baz alınarak belirlenir. Son olarak, pazarlama proje yöneticisi, geniş bir perspektife sahip, kontrollü biri olmalı ve karar verme gücünün yüksek olması gereklidir.

Blog Kategorileri