Genel- Brezilya Dünya Kupasına ve Olimpiyatlara Nasıl Hazırlandı?

Brezilyada gerçekleşen 2014 Dünya Kupası ve 2016’da gerçekleşecek olan  Olimpiyatlar ile ülkede birçok stadyum ve modern yeni binalar inşa edilmiştir. Böylelikle önümüzdeki yıllar için Brezilya’daki altyapı ve kamu alanları büyük ölçüde modernize edilmiştir.

Bu modernize işlemleri için Brezilyanın hazırladığı yapılacaklar listesi bir hayli kabarıktır. 

·Bir düzineden fazla stadın ve yarışma mekanlarının yenilenmesi ve inşa edilmesi
·Olimpiyat Köyünün inşa edilmesi
·4460 mil ve geniş kara yolları dâhil tüm ulusal ulaşım altyapısını yeniden elden geçirilmesi ve onarılması.
·Bir düzine havaalanının genişletilmesi ve büyütülmesi.
·Yeni metro hatları inşa edilmesi.
·Rio De Janeiro ve Sao Paulo arasında hızlı tren ağının inşa edilmesi.
·Yeni enerji istasyonları ve enerji aktarım hatları inşa edilmesi.
·Atletlerin ve turistlerin barınması ve zaman geçirmesi için oteller ve restaurantların yeniden elden geçirilmesi, yenilerinin yapılması

Tüm bunların yapılması için Brezilya hükümetinin ve ilgili kurumların önlerinde birçok engel vardı. Bunlar fon yetersizliği, işgücü yetersizliği, yolsuzluk ve daha fazlası… Brezilya’ın bu engelleri aşıp aşamadığını, bu büyük projeleri nasıl yöneteceği konusunda güvenip güvenemeyeceğimizi ilerde göreceğiz. Tek bir şantiyenin bile ne kadar zor yönetildiğini düşünürsek, dünyanın en büyük iki spor organizasyonuna ev sahipliği yapmanın yükünü siz düşünün!

Brezilya federal hükümetinin internet sitesine göre 2014 FIFA Dünya Kupası planlama açısından 3 aşamaya ayrılarak yapılmıştır. Bu aşamalar projenin tam olarak tamamlanması için gerekilen zamana göre oluşturulmuştur.

·Birinci aşama: Altyapı
·İkinci aşama: Altyapıyla ilgili faaliyetler ve destek hizmetleri
·Üçüncü aşama: Operasyonel faaliyetler

Olimpiyatlar için yapılan planlarında buna benzer bir şekilde yapıldığını varsayabiliriz. Sonuçta uzun bir projeyi tamamlamak için, projeye erken ve çabuk başlamak gerekir. Bu noktada Dünya Kupası ve Olimpiyat Organizasyonu komiteleri yetersiz kaldıkları için eleştiriliyordu.

Icoste.org’un haberine göre,  Amazon’da bir dünya kupası stadının inşaasında ki zorlukları aşmak için yalın üretim ilkeleri kullanılarak israflar azaltıldı ve süreç yönetimi metodolojileri geliştirildi. Bu geliştirmeler, Amazon Arena’nın inşasındaki maliyetleri azalttı. Yalın üretim ilkeleri israfı azaltmayı, değer katacak faaliyetlere öncelik tanımayı ve verimlilik artışını engelleyen gereksiz işleri elemeye odaklanır.

Planlayıcılar, proje yönetimi ve bilgisayar destekli bakım yönetim sistemi gibi çeşitli sistemlere güvenirler. Proje yönetimi sistemleri, inşaat projelerini yönetmek için kullanılan en yaygın sistemdir. Bu sistemler planlamayı, kaynak yönetimini, bütçelemeyi, çizelgelemeyi, kontrol etmeyi, gözlemlemeyi ve daha fazlasını içererek projelerin verimliliğini arttırır.

Bilgisayar destekli bakım yönetim sistemleri tesisleri, ekipmanları ve filoları yanı sıra kaynakları yönetmeniz için genellikle kullanılır. Örneğin, yakın zamanda tamamlanan Pernambuca Arena kendi güneş enerji sistemine ve pis su arıtma tesisine sahiptir. Proje yöneticileri yapım süresince proje yönetimi yazılımlarını kullanırken ve bu sistemi Arena’nın çeşitli operasyonel projelerinde kullanabilirken, tesis yöneticileri bakım ve ekipman yönetimi için daha güçlü sistemlere ihtiyaç duyarlar. CMMS(Bilgisayar destekli bakım yönetim sistemleri), tesis yöneticilerine çim, açılır-kapanır çatı ve dev ekran televizyonlardan, güneş panelleri ve atık su sistemlerine kadar olan tüm mevcut işleri yönetmelerine izin verir.

Açık ve net olarak büyük altyapı ve inşaat projelerini, çok kısa sürelere ve sayısız engelle karşı yönetmek zordur. Proje yönetimi metodolojisi bu zorlukların üstesinden gelerek projelerinizin yüzde 100 verimle yapılmasını ve sonlandırılması için size yardımcı olur. Sizce Brezilya bu işin altından zamanında kalkabilecek mi?

Blog Kategorileri