CBAP Sertifikasyon Program Kılavuzu

Her meslekte,her çalışan için sertifikalı standart seviyeleri bulunur. Bir muhasebecinin CPA, proje yöneticisinin PMP, bir hemşirenin CNA sertifikası alması gibi bir iş analisti de CBAP® sertifikası alabilir.
İş analizi mesleği yakın zamana kadar az da olsa bir tutarlılık içerisindeydi. Fakat meslek alanı genişleyip, geniş bir yelpazeye yayıldıkça birleştirici bir sertifika olmadan, ortak bir dili konuşmak  ve iş analistlerinin uzmanlıklarının istenen düzeylerde olması imkansız hale geldi.

Uluslar arası İş Analizi Enstitüsü (IIBA®),  ilk uluslararası alanda kabul görmüş, iş analistleri için ölçülebilir belgelendirme standardı olan CBAP®  öncülük etmiştir. Bu sertifikasyonun sağlanması için geliştirilen standartların belirtildiği kitaba “Business Analysis Body of Knowledge” yada kısa hali ile “BABOK” denilmektedir. CBAP®,  iş analistleri ve bunlarla ilişkili endüstriler için  büyük küresel bir spekturum sağlıyor.

CBAP®   iş analizi mesleğine sağladığı faydalar;

– Mesleki başarı için ölçülebilir, objektif kriterler sağlar.

– Meslek için tutarlı standartların belirlenmesi

– İş analistinin ortaya çıkardıkları ile ilgili belirsizliklerin kalkması

– Meslek için pratik, iyi yöntemlerin kurulması

– CBAP®  başardıktan sonra,iş analistlerinin kazanacağı faydalı deneyimler;

– Zorluklarla mücadele etmek için güçlü ve belirgin beceriler kazandırır.

– Mesleki uzmanlık standartlarında olduğunuzun iş arkadaşlarınız ve yönetim tarafından tanınması

– Birçok kuruluş  CBAP®  tanır.

– Kullanılan en iyi yöntemleri öğrenme

– Kartvizit, özgeçmiş, e-posta imzaları gibi mecralarda kişi başlığında CBAP® kullanma hakkı

CBAP® için adaylarda bulunması gereken özellikler;

– Son 10 yıl içerisinde 5 yıl(7500saat) analiz deneyimine (eğitim,danışmanlık,çalışma) sahip olmak

– Altı ay (900saat) belirtilen alanların en az dördünde çalışmış olmak (Kurumsal Analiz, İhtiyaç Planlaması, Gereksinimlerin Çıkarılışı, Gereksinim Analizi, Gereksinim İletişim ve Çözüm Değerlendirmesi)

– Son üç yıl içerisinde 21 saat süren iş analizi mesleki gelişimi ile ilgili seminer,konferans ya da eğitimlere katılmış olmak.

– Müşteri ya da yöneticilerinizden iki referans bulunması

– Lise eğitimi almış olmak

Yukarıdaki şartları sağladığınız zaman sınava giremeye hak kazanırsınız,sınav 150 tane çoktan seçmeli sorudan oluşur. Test iş analizinin altı alanını kapsamaktadır, sınavda bu altı alan üzerine ayrıntılı bilgi ölçülmesi amaçlanmamıştır. BABOK® ilkelerinin temeli üzerine kurulmuş bir sınavdır.

Sınav öncesi adaylara tavsiyeler;

– Kendinizi BABOK® prensip ve usullerine alıştırın

– Şehrinizde ya da çalıştığınız kurumlardaki CBAP® çalışma gruplarına katılın. Oluşturduğumuz çalışma gruplarını sitemizden takip edebilir, ücretsiz workshoplara katılabilirsiniz.

– CBAP sınav hazırlık kurslarına katılın.

– Kitapçılarda ya da online marketlerde  bulabileceğiniz CBAP® çalışma kılavuzlarından yararlanın.

Sınava katılmak için IIBA üyesi olmak zorunda değilsiniz ama IIBA üyesi olmayanlar, IIBA üyelerine göre daha fazla katılım ücreti öderler.Başvuru testini geçtikten sonra, CBAP® kimliği kullanılabilir. Sertifika üç yıl geçerlidir.Sertifika süresinin bitiminden 90 gün önce, IIBA  sertifikasyon sürecini tekrar başlatmak için iletişime geçecektir. Sertifikaların korunması için üç yıllık periyodlarla  örgün eğitim, gönüllü hizmet, profesyonel gelişim gibi yollardan en az 60 CDU kazanılması gerekir. Sertifika sahipleri sertifika yenilemek için de bir ücret öderler bu ücret sertifikayı ilk alındığında ödenen ücretten daha az bir miktardır.

Eğer gerekli deneyime sahipseniz,CBAP sertifikasına kolaylıkla alıp  yükselişinize ivme kazandırabilirsiniz.

Blog Kategorileri