Baba Filminden Çıkarılacak 7 Ders

Bir iş analistinin ‘Baba’ filminden öğreneceği  çok şey var. Carleone gibi bir suç ailesinin başı olmakla bir IT projesinin başı olmak arasında ciddi benzerlikler var. Don Vito Corleone Excel ya da Microsoft Project kullanamıyor olabilir ama emin olunki o projeyi teslim etme ve sonuçlarını alma konusunda çok şey biliyordu.
Bu yazımızda Baba filminden kariyerimiz için önemli olan noktalara değineceğiz. Eğer spoiler konusunda endişeleriniz varsa baştan söyleyelim ‘OKUMAYIN’.

1- Neden istediğimiz sonuçları elde etmek için itibara ihtiyaç duyarız?

Mafya dendiğinde akla ilk gelen şey ‘şiddet’ oluyor. Şüphesiz ki şiddet mafyanın en önemli araçlarından biri. İlginç bir şekilde şiddet Baba’nın istihdam aracı olmuştur. İtibar inşa ederek baba kariyerinde önemli bir yere geldi. İtibarları gittikçe büyürken şiddete duyulan ihtiyaç da azalmaya başladı. İkna kabiliyetleri ve diplomatik taktikleri onun hedeflerine ulaşması için yeterli oldu.

Çıkarılacak ders:

Ofiste itibar ne demektir? Bir itibara sahip misiniz? Bunlar cevaplanması pek kolay olmayan sorular. Sadece birkaç tavsiyeye ve alt yapı ile itibarınızı üst düzeye çıkartabilirsiniz.

2- Güvenilir bir danışman bul

Ailede herkes babaya saygı gösteriyor çünkü onlar onun bilgisine ve uzmanlığına güveniyor ama Baba bilgi eksikliği olduğunun farkında. Mafya organizasyonları ceza sistemi ile çatışır, bu sebepten baba çok akıllıca bir hamlede bulunup, özel bir avukat aramaya başladı.

Tom Hagen, Carleone ailesinin avukatı ve danışmanıydı. İlgi çekici olan Tom’un Carleone ailesi tarafından kabul görüp, aile çemberine dahil edilen birkaç kişiden biri olması. Aileden biri olmamasına karşın kabul görmesi Tom’un güvenilir bir danışman statükosunda olduğunun en büyük kanıtıdır.Tom ve Baba’nın ilişkisini iş analistleri anlayabilirler.

Çıkarılacak ders:

İş analizi kariyerini geliştirmek için şirket  dışından güvenilir bir danışman bulmanızda fayda var. Bu şekilde bir hamle yapmanız, zor durumlarda şirketinizde tarafsız ikinci bir görüş olmasını sağlayacaktır. Bu kişi başka firmadan bir kişi olabileceği gibi hukuk fakültesine gitmiş bir arkadaşınız da olabilir!

3- İLETİŞİM

İletişim bir iş analistinin yeteneğini gösterebilmesi açısından önemlidir. Mesela Baba bir istekte bulunacağı zaman öncelikle Tom’u gönderirdi ve genellikle bu ilk girişim başarısızlıkla sonuçlanırdı daha sonra Baba kendi radikal yöntemlerine başvururdu.

Çıkarılacak ders:

Bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda iletişimi dikkate almayı unutmayın. Küçük jestlerle başlayabilirsiniz, mesela sorun üst yönetime tırmanmadan iş arkadaşınızla kısa bir telefon görüşmesi yapabilirsiniz.

4- Zincirleme bir plana sahip ol

İş analistliği kariyerinizde birçok kişi ile çalışmanız gerekecektir.  Carleone ailesinde de durum pek farklı değil. Baba öldüğü zaman oğlu Sonny kriz anında görevi ele almıştı. Bu durum ters giden planlamalar için bir ders kitabı niteliğinde.

Sonny’nin bu görev için uygun olduğu tartışılır… Ne yazık ki iş dünyasında da durum benzer şekilde, yönetici olarak genellikle en deneyimli çalışan teşvik edilir… Yılların deneyimine dayanan bireysel beceri ile liderlik yeteneği  bir tutulamaz.

Çıkarılacak ders:

Uzun vadeli projelerde devir planlaması göz ardı edilemez. Yönetim değişimi söz konusu olmasa bile bu konuyu tartışmaktan kaçınmayın.

5- Güçlü Yönlerini Tanı

Don Carleone uyuşturucu imparatorluğunu genişletip genişletmemek konusunda karar verirken bazı zorluklarla karşı karşıya kaldı. Sunulan karlı tekliflere rağmen Don işe girmeyi kabul etmedi. Bazılarının gözünde ona bu kararı verdirten içindeki gelenekçi adamdı.

Çıkarılacak ders:

Yeni beceriler gerektiren bir işe girmeye karar vermeden önce iyice düşünmeli, mantıklı bir karar vermelisiniz. Bazen eksik yönlerinizi düzeltmeye çalışmak, işten sağlayacağınız karı karşılayamayabilir.

6- Değişim Yönetiminin Zorluğunu Kabul Etmek

Birçok iş analisti değişim yönetimi bileşenleri içeren projeler üzerinde çalışmaktadır. Bu tür bir değişim; eğitim süreçlerini, yeni alışkanlıkların tanıtılmasını ve değişen ilişkilerin raporlanması işlemlerini kapsamaktadır. Doğru hazırlık ve yaklaşım ile yönetilmeyen uzun vadeli değişim ve gelişim süreci, paydaşları pek memnun etmeyecektir.

Filmin başlarında Michael ailesinden uzaklaşmak istemektedir. Askeri başarıları ile gurur duyan Michael’in ailesinden uzaklaşma çabaları başarısız olur.O da artık uzaklaşmak yerine ailesine  bir reform yapmanın  peşine düşer.

Çıkarılacak ders:

Bazen değişim çabaları başarısız olabilir, bu duruma her daim hazır olmalısınız.

7- İyi ilişkiler inşaa etmek için iyilik yapmalısınız

En son ne zaman birine bir iyilik yaptınız? Bu küçük bir jest de olabilir, iş arkadaşınıza kahve ısmarlamak ya da yeni işe girmiş birine teknik birkaç şey öğretmek gibi. İyi insan ilişkileri kurmanın anahtarı iyilik yapmaktır.

Filmde ev sahibiyle sorunlar yaşayan yaşlı bir kadın var ve Baba onu bu zor durumundan kurtarıyor. Tuhaf olan şu ki, bu yaşlı kadının Baba’ya bir konuda yardım etmesi pek mümkün değil.

Çıkarılacak ders:

Bazen sadece dünyayı daha iyi bir yer yapabilmek adına da iyilik yapmalısınız!

Blog Kategorileri