Agile Hareketini Waterfall Stratejinizde Deneyin

Kurumunuz, tamamı ile Agile stratejisine geçiş için hazır olmasa bile, ürün sahibinden yararlanarak bu geçişi sağlayabilirsiniz. Bir ürün sahibi, proje boyunca ürünün vizyonunu geliştirir, ürünün kendisi için bir sponsor gibi faaliyet gösterir ve geliştirme boyunca proje ekibinin karşısında tutarlı bir davranış sergiler.
Kuruluşunuz Agile ya da Waterfall olsun, bazı önemli teknikleri kullanarak takımınızın gelişmesi için liderlik sağlamakla birlikte yazılım geliştirme projelerinizin yatırım getirisini de arttıracaksınız. Ürün sahibi rolünü yerine getirmeyen firmalar, Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü(SDLC) içerisinde, teslimat süresini azaltma ve verimliliği optimize etmek gibi bir fırsatları da kaçırmış oluyorlar.

İş analistleri, kendilerine özgü  bilgi ve deneyimleri ve organizasyon içerisinde sağladıkları irtibat sebebi ile kısa vadede ürün sahibi gibi kendisinden faydalanılabilir.

Burada mevcut projenizde ürün sahibinden yarar sağlayıp sağlayamayacağınız konusunda hızlı teşhis yapabileceğiniz bir yöntem bulunuyor. Eğer aşağıdaki sorulara cevabınız evet ise, ürün vizyonunuzu yönetecek olan ürün sahibinin projenize olumlu katkı sağlayacağından emin olabilirsiniz.

– Sistem kullanıcıları, kullandıkları sistemin gelişmesi için girdiler soruyorlar mı?

– Geliştirme ekibi,  acil sorunlar ve istenen özelliğin mevcut başka bir özellikten dolayı uygulamaya konamaması üzerine mi çalışıyor?

– Uygulamalarınız için bir yol haritanız var mı?

– Ortamınızda tüm uygulamalarınız için birikmiş ürün dökümanları ve geliştirme istek listesi var mı?

Blog Kategorileri